OBNOVENÍ OCHOTNICKÉHO DIVADLA V LOSINÉ

Od roku 1965 existoval v obci dramatický soubor SRPŠ pod názvem Jirásek. Tento soubor sdružoval ochotníky až do roku 1964. Během svého působení ochotníci sehráli minimálně dvě hry ročně. Uváděli veselohry, drama i divadelní hry ( Okénko, Závěť ). S hrami vycestovali i do vedlejších obcí.

Šťastným řízením osudu se v naší obci trvale usadil pan František Dvořák, dlouholetý člen muzikálového a operního souboru divadla J. K. Tyla v Plzni. Slovo dalo slovo a vzhledem k okolnosti, že František po dovršení svých 70ti let utlumil své profesionální divadelní aktivity a svůj herecký a umělecký potenciál potřeboval i nadále uplatňovat, dohodl se s několika podobnými nadšenci na znovu obnovení ochotnického divadla v Losiné.

Po hlavičkou TJ Sokol Losiná se dne 29.2.2012 v Restauraci Pod Lesem konala zakládající schůzka losinského ochotnického souboru. S úctou k tradici a ochotnickým předchůdcům z 50tých a 60tých let minulého století bylo rozhodnuto, že nově založený ochotnický soubor i nadále ponese název Jirásek s uvedeným letopočtem znovu obnovení činnosti – Jirásek 2012.

.

.

Na ustavující listině ochotnického souboru Jirásek 2012 se objevilo 32 jmen.

.

Dostáváme do ruky scénář naší první divadelní hry – Alois Jirásek – Lucerna

.

Vybíráme logo. Autorem našeho loga je Laura Drahoňovská a je přijato jednohlasně.

.

Vzpomínání s panem Františkem Hajšmanem

Dramatický soubor SRPŠ, hlavně od roku 1956 do roku 1964, rozvíjel svoji činnost a snažil se přivést zábavu, poučení i radost. V těchto letech jsme každým rokem sehráli nejméně dvě hry. Jednou jsme zajišťovali i Silvestra, který byl velmi úspěšný. Uváděli jsme veselohry, dramata a divadelní hry i od vynikajících autorů. Například: Olga Scheinplugova – Okénko, Josef Štolba – Závěť, Gabriela Zápolská – Morálka paní Dubské a další jako Liliomfi, Z lásky zrození, Dámy a husaři, atd. S některými hrami jsme hostovali i v jiných obcích – ve Chválenicích, Střížovicích, Čižicích i jinde.
Škoda, že všichni ti naši návštěvníci, ochotníci i ostatní, kteří se podíleli na úspěchu našeho společného amatérského díla, že ještě všichni nežijí. Nejméně polovina z nich zemřela. Nejmenuji nikoho, kdo se na naší činnosti podílel. Byla by to dlouhá řada jmen a nevěděl bych, koho napsat. Jsem už starý ( 84 let ) a snadno bych mohl někoho opomenout. Všichni, kteří se zapojili, to dělali s velkým nadšením. „Ochotník je přeci ochotný!“
Tenkrát lidé žili jiným způsobem než dnes. Snadno se pro divadlo získali. V současné době slouží lidem k zábavě televize, internet a jiné technické vymoženosti. Bude tedy asi složitější získat lidi pro ochotnickou činnost, ale pevně věřím, že se vám to povede.

Fr. Hajšman

.

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..